Od tego, jakie szafki kuchenne kupimy, zależy nasza wygoda oraz komfort użytkowania. Meble kuchenne mają wpływ nie tylko na jakość pracy, ale również na zdrowie naszego kręgosłupa, o czym wiele osób w dzisiejszych czasach zapomina.

Standardowe szafki kuchenne

W większości salonów meblowych można otrzymać szafki kuchenne w standardowych wymiarach. Ile one dokładnie wynoszą? Przyjmuje się, że w takich wypadku szafka ma 82 cm wysokości. Co składa się dokładnie na ten wymiar? 10 cm cokół oraz sama szafka. Zaleca się stosowanie cokołu, aby szafka bezpośrednio nie przylegała do podłogi, m.in. ze względu na wilgoć, jaka może atakować meble od spodu. Do tego wymiaru należy dołożyć blat kuchenny, a dokładnie jego grubość. W przypadku standardowych szafek grubość blatu kuchennego wynosi od 3 do 4 cm. Łącznie cała szafka (razem z blatem i cokołem) ma więc wymiar ok. 86 cm wysokości. 

Jak dopasować szafki kuchenne?

Tylko, że nie każdy ma jednakowy wzrost i nie wszystkim będą odpowiadać jednakowe szafki kuchenne. Specjaliści zalecają więc zastosowanie specjalnej, ale bardzo prostej metody, dzięki której będzie można określić odpowiednią wysokość mebli kuchennych. Wystarczy stanąć przy ścianie w wyprostowanej pozycji. Ręce uginamy w łokciach, tak aby ramiona znajdowały się równolegle do podłogi. Druga osoba musi odmierzyć odległość od podłogi do rąk. Od tego wymiaru należy odjąć ok. 15-20 cm. Uzyskany wymiar to wysokość szafek kuchennych, jaka powinna zagościć w naszej kuchni. Zawsze pod uwagę bierze się preferencje osoby, która zajmuje się najczęściej gotowaniem posiłków.

Comments are closed.